Dobar, loš, zao – tri lica holesterola
Visok nivo holesterola u krvi ključni je faktor za razvoj srčanih oboljenja, koja uzimaju tri puta više života nego tumor dojke i dva puta više od raka pluća. Previše holesterola sužava arterije, smanjuje protok krvi i može izazvati srčani ili moždani udar. Povišeni trigliceridi podjednako su opasni kao i povišen holesterol. Njihov hronično uvećan nivo ne sme se zanemariti, jer značajno doprinosi aterosklerozi. Prevencija ima ključnu ulogu.
Naučno je dokazano da povećana koncetracija beličaste, mekane voštane supstance, nerastvorljive u vodi ‒ holesterola, jeste jasan pokazatelj poremećaja metabolizma masti, ali istovremeno i značajan faktor rizika za pojavu određenih oboljenja. Više od dve decenije prisutna je informacija da povišene vrednosti lipida u krvi mogu dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema i to je postao aksiom. Prema dosadašnjim navodima, poželjna koncentracija ukupnog holesterola iznosi pet milimola (mmol/l). U suštini, sve se svodi na meru. Previše holesterola ubija. Premalo istog, takođe remeti normalno funkcionisanje organizma. Postoje dve forme holesterola ‒ LDL i HDL ‒ loš i dobar holesterol. Razlika je značajna. Visok nivo LDL holesterola u krvi istovremeno povećava mogućnost obolevanja od arterioskleroze. Što je koncentracija LDL-a u plazmi veća, veći je rizik od kardiovaskularnih i nezaraznih hroničnih bolesti. HDL holesterol nema aterogeni potencijal, zaštitnik je krvnih sudova i štiti nas od arterioskleroze.
Međutim, najnovija istraživanja sprovedena od strane stručnjaka sa Univerzitetske klinike u Kopenhagenu pokazuju da pored dobrog i lošeg holesterola u obzir treba uzeti još jedan pokazatelj – takozvani, „zaostali holesterol“, koji nije ništa manje opasan. Koncept holesterola je nedavno pretrpeo određene izmene. Stručnjaci sada smatraju da nije dovoljno da znamo samo nivo „lošeg“ i „dobrog“, već i „zlog“ holesterola. Upravo je ovaj poslednji najviše povezan sa povećanim rizikom od infarkta miokarda i moždanog udara. Naučnici su uz pomoć savremene tehnologije, poznate kao metabolomika, dokazali da se sadržaj holesterola u masnim česticama u krvi sastoji od jednakih udela sve tri vrste holesterola. Odakle je došao treći? „Zli“ ili „zaostali“ holesterol je sadržaj holesterola u lipoproteinima bogatim trigliceridima ili rezidualnim česticama. Trenutno je najlakši način za određivanje nivoa ovog holesterola ispitivanjem triglicerida u krvi. Ovi rezultati ukazuju da prevencija infarkta miokarda i moždanog udara treba da bude usmerena ne samo na smanjenje nivoa lošeg LDL holesterola, već i na smanjenje preostalog holesterola ili triglicerida.
Bez holesterola nema života?
Holesterol je izvorna materija za sintezu hormona. Neophodan je, pre svega, u sintezi hor-mona polnih žlezda i hormona kore nadbubrega, vitamina D i žučnih kiselina. Važno je reći i da je holesterol neophodan kao sastavni deo organizma ‒ kao strukturna materija u ćelijskim membranama. Holesterol se ubraja u zoosterole jer je tipičan prozvod životinjskog metabolizma i javlja se u hrani životinjskog porekla. Na pojedinim proizvodima koji su očigledno biljnog porekla često je istaknuto „bez holesterola“. U koštunjavom voću, na primer, ne može biti holesterola. Pitamo se da li je to marketing u službi hajke na holesterol, predrasuda da nismo dovoljno informisani ili obrazovna poruka? U literaturi se navode namirnice biljnog porekla koje u složenom biohemijskom mehanizmu utiču na stvaranje nosača čestice holesterola i na povećanje koncentracije dobrog holesterola ‒ maslinovo ulje je primer.
Takođe, povišenjem holesterola dolazi i do povišenja triglicerida, vrste lipida, odnosno masti koje se zajedno sa holesterolom nalaze u krvnoj plazmi. Oni obezbeđuju veliki deo energije potrebne za normalno funkcionisanje ćelija. Trigliceride proizvodi naše telo, ali dolaze i iz masti iz hrane koju konzumiramo. Glavni su sastojak životinjskih i biljnih masti i ulja. Dobili su ime po tome što se tri masne kiseline vežu na tri hidroksilne grupe glicerola. Tipičan primer čistih triglicerida je maslac. Ali, organizam je sam sposoban da ih proizvede od viška ugljenih hidrata, odnosno šećera unetih hranom. Kada pojedemo više kalorija nego što je to potrebno, trigiliceridi se zajedno sa masnim ćelijama skladište, kako bi se koristili kada nam je potrebna energija. Da je sve vrlo jednostavno i da jedino ishranom životinjskog porekla unosimo holesterol, vegeterijanci ne bi nikada imali povećane vrednosti masnoća u krvi. Ali nije baš tako… Organizam ima sposobnost da sintetizuje dve trećine endogenog holesterola, dok se samo jedna trećina unosi hranom. To je onda egzogeni holesterol, koji se vezuje za proteine, rastvara u krvnoj plazmi i cirkuliše krvotokom.
Da bi se razumelo kako povećane vrednosti holesterola mogu da dovedu do ishemijske bolesti srca, neophodno je da se razume sinteza, apsorpcija i ekskrecija, izlučivanje. Poremećaj u bilo kojem od tih procesa povećava rizik za nastanak arteriosklerotskih promena. Zaključak je jednostavan – bez holesterola nema života, ali povećana koncentracija holesterola ugrožava život. Dakle, bitna je mera ‒ ni premalo ni previše.
∞
Holesterol u našem organizmu potiče iz dva izvora – 25 odsto holesterola dolazi iz hrane, a 75 odsto se prirodno proizvodi u jetri.
I jedan i drugi izvor mogu biti odgovorni za razvoj bolesti srca i krvnih sudova
∞
Povišen holesterol – direktan krivac za srčani udar?
Holesterol je masna supstanca koju proizvodi jetra i koristi se za izgradnju zidova ćelija. Uz pomoć njega stvara se zaštitna obloga oko nerava, a služi i u proizvodnji drugih hemikalija, kao što su hormoni. Holesterol se u organizmu nalazi u kombinaciji sa proteinima kako bi se formirali zaštitni slojevi oko sićušnih zrnaca masti apsorbovanih iz namirnica, koja se zovu lipoproteini. Svrha tog oblaganja jeste da drži masti zajedno, tako da u krvi ne bismo imali plutajuće deliće masti. Dva lipoproteina koja se obično mere jestu lipoprotein niske gustine (LDL) i onaj visoke gustine (HDL). LDL je poput velikih grudvi masnoća i proteina koji se kotrljaju duž arterija i jedino jetra može da ih izbaci iz organizma. Dok putuje, masnoća prolazi kroz zidove arterija i ulazi u njih. Taj proces, po imenu ateroskleroza, prouzrokuje sužavanje zidova arterija tako da krv ne može normalno da prolazi kroz njih, a usled toga nastaju ugrušci krvi koji mogu da izazovu srčani ili moždani udar. HDL je poznat kao “dobar” holesterol. Mnogo je manji i skida naslage masnoća sa zidova arterija dok cirkuliše kroz organizam. Zbog toga je važno znati koliki je nivo i jednog i drugog holesterola u krvi, budući da je upravo odnos između njih bitan za postojanje rizika od oboljenja.
∞
Povišene vrednosti holesterola i triglicerida u krvi okidač su za srčani ili moždani udar. Što je osoba starija, to je veći i rizik
∞
Takođe, pušenje, visok krvni pritisak, nasledna istorija i nekretanje povećavaju rizik. Kombinacija visokog holesterola sa ovim faktorima predstavlja zvono na uzbunu. Za visok holesterol se kaže da polako ubija i dok većina obolelih misli da su zdravi, jer nemaju nikakve simptome, za to vreme holesterol uveliko prouzrokuje veliku štetu duboko unutar naših tela. Previše holesterola sužava arterije, smanjuje protok krvi, te je od izuzetne važnosti vršiti redovnu kontrolu i na vreme krenuti sa terapijom. Dobra vest je da je smanjenje holesterola najvažnija stvar koju možete da uradite kako biste smanjili rizik po zdravlje. Da li je dovoljno samo promeniti ishranu ili je to moguće jedino uz upotrebu medikamenata? Odgovor stručnjaka glasi da je nivo holesterola moguće znatno smanjiti izmenama u ishrani i korišćenjem potpuno prirodnih, biljnih preparata, čije je suportivno i preventivno dejstvo neprocenjivo po zdravlje obolelog. S obzirom na to da klasični lekovi, statini, ne deluju na uzrok i da ih je potrebno uzimati duži vremenski period, a često i ceo život, najbolje je najpre pokušati lečenje prirodnim preparatima, jer oni u određenom broju slučajeva mogu ispraviti greške u metabolizmu masnoća. Ako još niste probali Circular, možda je vreme da otpočnete terapiju ovim proizvodom. Sigurni smo da nećete pogrešiti.
BILJNE KAPI CIRCULAR INTEGRIŠU KISEONIK I ČISTE KRVE SUDOVE VEĆ KROZ 5 DANA
Circular – biljne kapi na bazi vodenoalkoholnih ekstrakata i hidrolata izdvojene iz čak 22 vste odabranih biljaka (Lincura, Đumbir, Imela, Hlorela, Amla, Kleka, Hajdučka trava, Ruzmarin, trava Iva, Kopriva, Beli pelin, Moringa, Glog, Asai, Ašvaganda, Mangosten, Matičnjak, Nana, Žalfija, Vranilova trava, Paprika i Beli luk) integriše kiseonik u krvotok čime vrši kompletnu detoksikacije krvi i krvnih sudova i to već kroz 5 dana!